Energetski stručnjak Đuro Božanović tvrdi da je novi američki predsjednik Donald Trump svojom politikom pomogao da se obrambena politika Europske unije konačno okrene sebi
Rastuće napetosti u Europi, posebice u kontekstu rata u Ukrajini, natjerale su Europsku uniju na kreiranje planova o jačanju vojne sigurnosti i obrambene sposobnosti. S obzirom na agresivnu politiku Rusije, EU vidi potrebu za povećanjem vojnih ulaganja kako bi bila spremna na različite prijetnje. Na novi smjer u europskoj obrambenoj politici dodatno je utjecala Trumpova politika “America First”, koja je uključivala smanjenje američkog vojnog angažmana u inozemstvu, kao i pritiskanje NATO saveznika, uključujući članice EU, da povećaju vlastita vojna ulaganja. Američki predsjednik često je ukazivao na to da Europljani, iako koriste američke vojne resurse, nisu dovoljno ulagali u vlastitu obranu.
Trumpova politika poticanja saveznika, uključujući EU, na veću odgovornost u obrambenom sektoru neizravno je motivirala EU da poveća vlastita ulaganja u vojnu opremu i sigurnosne kapacitete. To uključuje smanjenje ovisnosti o SAD-u i povećanje obrambene autonomije, što se može smatrati odgovorom na pritisak Trumpove administracije i širih globalnih izazova, poput rasta prijetnji iz Rusije i Kine. Stručnjak za energetiku i infrastrukturne projekte u energetici Đuro Božanović pozdravlja najavljenu revoluciju u obrambenoj politici EU i masovna ulaganja u naoružanje i vojnu opremu. Zadovoljan je što je svijest obrambene politike Europske unije konačno došao na dnevni red europskih čelnika.
On smatra kako će se pod pritiskom politike SAD-a i Rusije konačno betonirati europska obrambena politika, čime će se dugoročno očuvati samostalni europski integritet bez odgojnih mjera koje su Europljanima spočitavali njihovi prekooceanski saveznici uvlačeći ih u sve svoje ratove proteklih desetljeća s ciljem vlastitih prosperiteta i bagatelnog koncesioniranja gospodarskih resursa na područjima afričkog, azijskog pa sada već i europskog kontinenta. Tvrdi da je način na koji je Europska unija pristupila obrambenoj politici i naoružavanju (kratkoročno otključavanje 800 milijardi eura), a isto tako razmatranje Njemačke kao jedne od temeljnih zemalja Europske unije o ponovnom nuklearnom naoružavanju više nego potrebno za daljnji svjetski poredak u kojem Europa više ne treba biti slika, nego slikar.
– Donald Trump nam je dobro došao da se konačno resetiramo, okrenemo sebi i da se prestanemo ponašati kao dijete koje trči pod skute velikog brata preko Atlantika po zaštitu i mišljenje, što radimo već 80 godina. Nismo mi ni maloljetno dijete niti dijete ometeno u razvoju. Veći smo, jači i pametniji od tog, ali i sve druge velike braće i ne trebaju nam njihova ponižavanja. Vrijeme je da oni dolaze ponizno kod nas – tvrdi Božanović. Prema njegovim riječima, cilj europskih „saveznika“ je očigledno postavljen na temeljima, željama i načinu moderne kolonizacije čiji je cilj bio vlastiti prosperitet krupnog prljavog kapitala, bez obzira na posljedice, devastacije i izgubljene ljudske živote. Cilj je uvijek bio isti – pokušaj mirnog preuzimanja resursa po željenim uvjetima, ako ne milom, onda silom, dok su Europu nepotrebno upetljavali na jednu stranu, pod krinkom zaštitničke i savezničke zajedničke politike.
S Trumpom je, tvrdi, sve postalo kristalno jasno, jer je svojim stavovima i načinom komunikacije razotkrio dugogodišnje vođenu politiku SAD-a iz prošlosti i smjernice politike istih za budućnost. Stoga mu, kaže, treba zahvaliti na iskrenosti. Božanović tvrdi da je novi američki predsjednik zanemario činjenicu da je Europa razvijenija u tehnološkom, znanstvenom, socijalnom, ekološkom, društvenom i svakom drugom pogledu. Stoga treba reći dosta omalovažavanju izvana, ali i servilnom i submisivnom ponašanju prema bilo kome. – Europa treba biti učitelj svijeta, a ne netko koga guraju pod stol kada “veliki” razgovaraju, kao u slučaju Ukrajine. Mi trebamo biti za svakim stolom gdje se kreira globalna politika, i to ne samo za stolom, nego na čelu stola. I ne pristajemo na ništa manje od toga. Trump je učinio točno ono što treba europskom kontinentu – resetiranje od višedesetljetnog pranja mozga i nametanja generacijama internacionalnih i multi-kulti vrijednosti, pasivnog i servilnog odnosa prema svim agresivnim i osvajačkim ideologijama i kulturama – ističe Božanović.
Kao hrvatski poduzetnik koji godinama radi u Münchenu, Božanović navodi kao je spreman svoj proizvodni pogon od oko 1000 četvornih metara u Slunju, resurse, stečeno internacionalno znanje i iskustvo u metaloprerađivačkoj industriji usmjeriti u proizvodnju za vojnu industriju. Ističe kako je Slunj kao grad koji ima jedan od najvećih vojnih poligona u Europi idealan za tu namjenu.
– Spreman sam dio resursa osigurati u najkraćem mogućem roku, ako treba i besplatno, i tako dati podršku malom kapljicom vode u moru ka što bržem razvoju vojne industrije u Europi koja je nužno potrebna kao štit za suverenitet jedinstvene Europe, europskih vrijednosti i integriteta – zaključio je.