HomeDIREKTTomašević svoju upravljačku impotenciju lomi preko leđa građana  

Tomašević svoju upravljačku impotenciju lomi preko leđa građana  

Foto: Canva/Pixsell 

 Suvereno.hr 

 

Gradonačelnik Tomislav Tomašević tvrdi da neće smijeniti upravu plinare koja je izgubila opskrbu Zagreba plinom, jer su ponudili cijenu ispod koje bi bili u gubicima. Svih 27 opskrbljivača u Hrvatskoj posluju s nižom cijenom od Tomaševićeve. To znači da su građani Zagreba budale koje skupo plaćaju upravljaču impotenciju gradonačelnika Zagreba i kompletne anarhističke sekte koja sebe naziva Možemo, a sada vidimo da zapravo ništa ne mogu. Tu ne pomaže ni vijagra! Ogromni akumulirani  gubitci Zagreba ne nastaju zbog cijene plina već zbog katastrofalnog političkog kadroviranja nesposobnim i nestručnim ljudima. Da nema Vlade Republike Hrvatske koja obilato pomaže Tomaševiću i čupa ga iz anarhističkog gliba, Zagreb bi odavno bio u čistom bankrotu. Građani Zagreba plaćaju najskuplje komunalije i porez na dohodak nakon ukinuća prireza,  a legendarne plave ZG vrećice više nitko ni ne spominje. Upravo zbog takvih aktivističkih poteza koji nemaju nikakvu gospodarsku logiku Zagreb smrdi, preplavljen je smećem, a Jakuševac će još dugo biti tempirana ekološka atomska bomba praktički u srcu Zagreba. Prometni kolaps, nabavka prastarih tramvaja u kojima su se u Istočnoj Njemačkoj vozili ugledni stazijevci i niz vidljivih gluposti „gradonačelnika na biciklu“ otvaraju logična i opravdana pitanja. Je li u ovoj plinskoj bombi kriva HERA, uprava GPZ-a, ili je politički odgovoran isključivo gradonačelnik Tomašević bez koga se ovakva suluda ponuda cijene plina ne bi mogla dogoditi. Zagreb na čelu treba menadžera i niz sposobnih gospodarstvenika, jer s ovom upravom Zagreb će doživjeti slom, a građani slom živaca! Zagreb je već sada postao psihijatrijski slučaj broj 1.

 

Komentar: Kazimir Mikašek-Kazo

 

Regulator HERA je objavio detaljno obrazloženje zašto je Gradska plinara Zagreb Opskrba izgubila Zagreb. Međimurje plin je ponudilo nižu cijenu troška opskrbe, a to je ključni kriterij za odabir. HERA je objavila i tablicu s cijenama koje su ponudilo svih 27 pobjedničkih opskrbljivača u cijeloj Hrvatskoj.  

Ta tablica otkriva da je Međimurje-plin naplaćuje najviše u cijeloj Hrvatskoj svoj trošak opskrbe, ali unatoč tome su bili znatno konkurentniji od GPZO-a koji je nakon 162 godine izgubio Zagreb. Taj podatak potvrđuje teze iz sindikata da je uprava GPZO-a na čelu s Jeronimom Tomasom išla s višim cijenama jer su bili uvjereni da se nitko drugi neće javiti za Zagreb osim njih. A i ako se javi, da neće imati kapacitet za tako veliki posao. Također, tablica ruši i tezu gradonačelnika Tomislava Tomaševića koji je više puta ponovio da je GPZO ponudio cijenu koja bi bila na rubu isplativosti i da ona nikako nije mogla biti niža. 

– Uprava ima moje povjerenje. GPZO je ponudio najmanju cijenu po kojoj ne bi bio u gubicima. Imali su 70 milijuna eura gubitaka od prošlih godina koje su nastale u vrijeme bivše uprave i nisu mogli ići u nove gubitke. Nismo išli da bi ostvarili neku veliku dobit, nego da se ne stvaraju gubici – poručio je Tomašević. Dan ranije je na sjednici Skupštine također rekao da je ponuda GPZO-a bila takva da je dobit nula. 

VELIKA PROMJENA Detaljni vodič: 10 ključnih stvari koje Zagrepčani trebaju znati nakon novog dobavljača plina 

Ako je cijena GPZO-a zaista takva da se ispod nje ne može poslovati, onda bi to značilo da je i Međimurje plin i još 26 opskrbljivača u Hrvatskoj dalo takve cijene da će sljedeće tri godine stvarati gubitke. To je naravno teško moguće i nema nikakvu poslovnu logiku. 
Cijene u tablici se odnose na trošak opskrbe po kilovatsatu u eurima. Puno je razumljivije ako se gleda cijena po megavatsatu( jedan megavatsat je tisuću kilovatsati). Međimurje plin je ponudilo 9,5 eura po megavatsatu, a GPZO 10,2 eura po megavatsatu iako GPZO sada radi s cijenom od 9,6 eura po megavatsatu i ostvario je dobit u 2023. godini. Prosječno zagrebačko kućanstvo godišnje troši 12,5 megavatsati plina. 

Na prvom, poništenom natječaju je GPZO išao s cijenom od čak 10,9 eura po megavatsatu, a na snimci koju smo objavili direktor Jeronim Tomas tvrdi da je vlasnik htio da idu i s maksimalnim cijenama od 11 eura. Vlasnik je Zagrebački holding, odnosno Grad Zagreb.  

Ako gledamo tablicu HERA-e u eurima po megavatsatu, onda je Plinara istočne Slavonije ponudila 8,5 eura za područje Slavonskog Broda, Komunalije 8,4 eura za Čazmu, Dukom 7,5 eura za Dugo Selo, EON 8,9 eura za Koprivnicu, Energo 8 eura za Rijeku, itd… 

 

Tablica otkriva: Svi su dali niže cijene od zagrebačke plinare, nije točno da će biti u gubicima! 

 

 

 

 

 

 

 

 

Morate Pročitati

spot_imgspot_img