Mario Perković, mladi politički aktivist, prijavio je Državnom odvjetništvu Republike Hrvatske (DORH) gradonačelnika Zagreba Tomislava Tomaševića, predsjednika „Antifašističke lige Republike Hrvatske“ Zorana Pusića i ostale zbog javnog veličanja komunističkog totalitarnog režima, povijesnog revizionizma i vrijeđanja dostojanstva žrtava tog režima, koje se dogodilo na obilježavanju Dana antifašističke borbe 22. lipnja 2025. u Zagrebu.
„U prijavi sam naveo konkretna imena (gradonačelnik Tomislav Tomašević, Zoran Pusić i drugi sudionici) te detaljno obrazložio kako su njihove izjave, kojima hvale maršala Tita i žele vraćanje njegova imena na gradski trg, zapravo oblik javnog veličanja zločinačkog režima i relativizacije masovnih ubojstava i represije. Ovakvi nastupi vrijeđaju uspomenu na žrtve komunističkog režima i stvaraju nove podjele u društvu, čime se narušava javni red i mir te krše zakoni RH i europske vrijednosti“, izjavio je Perković.
Perković: Jednakost svih totalitarnih režima pred zakonom
Posebno je naglasio da ako u Hrvatskoj vrijedi zabrana i kažnjavanje ustaškog znakovlja i pozdrava, onda jednako tako mora postojati i zabrana veličanja komunističkog režima, njegova znakovlja i pozdrava – u skladu s principom jednakosti pred zakonom i rezolucijama Europskog parlamenta koje osuđuju sve totalitarizme.
„Smisao mog obraćanja medijima je potaknuti javnu raspravu, informirati građane i zatražiti odgovornost javnih dužnosnika koji svojim istupima ignoriraju žrtve totalitarizma“, zaključio je Perković.
Što piše u prijavi DORH-u?
U prijavi, Perković se pozvao na: Zakon o prekršajima protiv javnog reda i mira (NN 114/22), članak 5.a, koji zabranjuje javno veličanje totalitarnih režima na način koji vrijeđa dostojanstvo žrtava i potiče netrpeljivost; Kazneni zakon RH (NN 125/11), članak 325, koji predviđa kazne za javno veličanje zločinačkog režima i negiranje njegovih zločina; Rezoluciju Europskog parlamenta 1481 koja govori o osudi svih totalitarnih režima; Deklaraciju o europskoj savjesti i totalitarizmu; Europsku konvenciju o ljudskim pravima; te Ustav Republike Hrvatske koji jamči poštivanje ljudskih prava i zabranjuje promicanje ideologija protivnih temeljnim vrijednostima pravne države.
Podsjećamo, svake godine u organizaciji vlasti Možemo, Tomaševića i „antifašističkih“ udruga organizira se obilježavanje Dana antifašističke borbe koji je obilježen komunističkim simbolima, parolama i glorifikacijom jugoslavenskog komunističkog režima i njegovog nositelja – ratnog zločinca i diktatora Josipa Broza Tita. Prilikom manifestacije, pjevaju se partizanske pjesme i vijore jugoslavenske i sovjetske zastave.
Tko je Mario Perković?
Mladi aktivist Perković ima 27 godina i dolazi iz Hrvatske. Aktivno sudjeluje u raznim društveno korisnim inicijativama, a posebno je ponosan na sudjelovanje u pokretanju inicijative za obnovu Imunološkog zavoda. “Cilj nam je bio osigurati što bržu izgradnju novog pogona kako bi Hrvatska imala samodostatnost u proizvodnji bioloških lijekova i zaštiti zdravlja svojih građana”, rekao je za Narod.hr.
Član je Vijeća Hrvatske gospodarske komore, gdje se zalaže za poticanje domaćeg poduzetništva i održivog razvoja. ”
”Osim toga, koliko mi je u moći, nastojim pomagati hrvatskim braniteljima i onima kojima je pomoć trenutačno najpotrebnija”, kazao je.
Angažirao se i politički te pritom pretrpio nasilje. Naime, kao nezavisni kandidat napadnut je u Zagrebu prije predaje potpisa građana koji su mu dali potporu da izađe na izbore. Trebao je biti nezavisni kandidat za Sabor za IX. izbornu jedinicu, no kada su fizički nasrnuli na Perkovića u ulici Ružmarinka i ukrali su mu i dokumente potrebne za prijavu.