Američko ministarstvo financija priopćilo je u utorak da je američki dio od ukupno 50 milijardi dolara zajma skupine G7 za Ukrajinu prebačen na posrednički fond Svjetske banke za ekonomsku i financijsku pomoć toj ratom razorenoj zemlji.
Isplata prije inauguracije novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa u siječnju usmjerena je na to da se sredstva zaštite od nove administracije. Trump se žalio da Sjedinjene Države previše pomažu Ukrajini i najavio da će brzo okončati rat, ali ne i kako će to učiniti.
Zajam od 50 milijardi dolara na razdoblje od 30 godina servisirat će se prihodima od kamata od otprilike 300 milijardi dolara zamrznute ruske imovine. Demokracije skupine G7 mjesecima su raspravljale o planu i dogovorile uvjete u listopadu, prije Trumpove pobjede na izborima.
Ministarstvo financija priopćilo je da su sredstva prebačena u novi fond Svjetske banke za potporu Ukrajini. Izvršni odbor globalnog zajmodavca odobrio je osnivanje fonda u listopadu. Usprotivila se samo Rusija.
Američka ministrica financija Janet Yellen osobno je nadgledala osoblje koje je izvršilo prijenos 20 milijardi dolara fondu Svjetske banke, rekao je dužnosnik ministarstva.
“Ova sredstva – osigurana neočekivanim prihodima od imobilizirane ruske imovine – pružit će Ukrajini ključnu infuziju potpore dok brani svoju zemlju od ničim izazvanog agresorskog rata”, priopćila je Yellen.
“(Iznos od) 50 milijardi dolara koje je zajednički osigurao G7 kroz ovu inicijativu pomoći će osigurati Ukrajini potrebne resurse za održavanje hitnih službi, bolnica i drugih temelja svog hrabrog otpora”, dodala je.
Prema uvjetima zajma skupine G7, Europska unija će doprinijeti s 18,115 milijardi eura, Kanada s pet milijardi kanadskih dolara (3,52 milijarde dolara), Velika Britanija s 2,258 milijardi funti (2,88 milijardi dolara) i Japan s 471,9 milijardi jena (3,11 milijardi dolara). (Hina)