HomeSPORTRibolovci protiv novog Pravilnika o sportskom i rekreacijskom ribolovu: Pretvara nam običan...

Ribolovci protiv novog Pravilnika o sportskom i rekreacijskom ribolovu: Pretvara nam običan izlazak na more u noćnu moru!

izvor: zadarski.slobodnadalmacija.hr

 

 

Novi Prijedlog pravilnika o sportskom i rekreacijskom ribolovu na moru koji je stavljen na e-savjetovanje, izazvao je mnoge rasprave među sportskim i rekreativnim ribolovcima. Najglasniji među njima je Boris Bulić, poznati publicist i novinar sportskog ribolova, autor brojnih knjiga na temu sportskog ribolova, vlasnik ribolovnog portala Na udici (naudici.com), državni sudac u sportskom ribolovu i natjecatelj, čovjek čija je stručnost u toj tematici već dokazana.

Bulić je pokrenuo potpisivanje peticije kojom zahtijeva odbacivanje Prijedloga pravilnika o sportskom i rekreacijskom ribolovu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva. Peticija je dostupna na ovom linku.

Osnovni cilj peticije je izrada novog Pravilnika koji će biti usklađen s tradicionalnim životom na Jadranskom moru i utemeljen na realnim činjenicama prikupljenima iskustvom sportskih i rekreacijskih ribolovaca i znanstvenika koji proučavaju život u Jadranskom moru. U skladu s tim traži formiranje nove radne skupine sastavljene od kompetentnih ljudi koji su u potpunosti upoznati s problematikom na moru i u podmorju i koji će moći odraditi konkretan i transparentan posao u skladu sa zakonom, a rezultatom pomoći očuvanju tradicionalnog načina ribolova udicom i održivog života u Jadranskom moru.

– Prijedlog pravilnika je prepun propusta i odredbi koje kao da su kreirane tako da idu samo na štetu sportskim ribolovcima pretvarajući im običan izlazak na more u malu noćnu moru. Pažljivo sam iščitao taj prijedlog i uz svaki sam članak s kojim se ne slažem dao objašnjenje zbog čega smatram da bi ga trebalo ispraviti ili obrisati. Krenimo redom….

Članak 3. Lov na veliku ribu je oblik sportskog ribolova na moru koji se obavlja udičarskim alatima za veliku ribu i koji se smije obavljati samo uz posjedovanje dozvole za ribolov udičarskim alatima za veliku ribu. Udičarski alati za veliku ribu: odmet, kančenica i povlačni povraz (panula), koje uz osnovu, predvez, udice i spojnice, sačinjava i ribolovni štap s rolom, a nosivost štapa, odnosno nosivost role, je 13,446 kg (30 lb) ili više.

– Samo posjedovanje alata za određeni tip ribolova ne znači nužno da osoba i lovi tim alatom tako da bi ta stavka zapravo treba biti potpuno nepodložna predloženim sankcijama. Osim toga što je uopće ‘velika riba’? Bilo bi lijepo da je pisac naveo vrste koje spadaju u tu ‘veliku ribu’. Spada li i ovoliki gof u veliku ribu? Nekada su to bili tuna, iglun i iglan, a po ovoj definiciji to može biti i hrpa druge ribe poput gofa, luca, dugoperajne tune, zubaca krunaša, rumbača kvrgaša…. A što se udičarskih alata koji se spominju, odmet i kančenica su tradicionalne tehnike primjenjive u lovu većine ribe, tako da takvo paušalno ograničenje samo jasno govori o neupućenosti pisca u definiranje pojma koji bi želio ograničiti i sankcionirati. To o čemu se ovdje priča se zovu ribolovne tehnike i discipline koje bi jasni trebalo razdijeliti formirajući osnovne definicije pojmova, a što ponovo ukazuje na ograničeno poznavanje materije o kojoj autori govore.

Članak 4. Bivšim ovlaštenicima povlastica za mali obalni ribolov kojima je povlastica ukinuta na njihov zahtjev i osobama koje su imale važeće odobrenje za mali ribolov, a zahtjevom su odustale od prelaska u mali obalni ribolov, Ministarstvo izdaje godišnje dozvole za rekreacijski ribolov i ribolov ostima, vršama za lov ribe, stajaćim parangalima i ribolov uz uporabu umjetne rasvjete.

– Kakva je ovo privilegija? Po čemu i zašto bi takve osobe imale bilo kakva veća prava od ostalih ribolovaca? Zašto takve osobe ‘u paketu’ dobivaju dozvolu za lov pod svjetlom? To treba omogućiti svima ili potpuno ukinuti.

Članak 6. U sportskom i rekreacijskom ribolovu se, uz dozvolu izdanu za jedno od razdoblja iz članka 4. stavka 2. ovoga Pravilnika, ribolovac smije istovremeno koristiti sljedeće količine ribolovnog alata i opreme: – odmet, najviše dva (2) komada. – kančenica, najviše dva (2) komada. – povlačni povraz (panula), najviše dva (2) komada.

– Zašto nije definiran i broj dozvoljenih udica po priboru? Klasičan pribor za pridneni lov s obale uključujući i natjecateljski ribolov i s obale i iz barke podrazumijeva lov s tri udice. U ribomaterijalima ne postoji sabiki s dvije udice. Zašto se ne mogu koristiti tri ‘mamca’ po povrazu za lov glavonožaca, po sistemu peškafondo i dvije skosavice? Time možda ugrožavamo koće?

Članak 7. Prilikom ribolova udičarskim alatima bez obzira na vrstu dozvole, zabranjeno je koristiti elektromehanički ili hidraulični pogon.

– Ovaj sporni članak je očiti primjer krajnje neupućenosti pisca u materiju. Bez obzira na što se odnosi ‘elektromehanički ili hidraulični pogon’, članak je očito ‘diktiran’ od strane nekoga kome taj segment jako smeta. Bilo da je riječ o parangalskom vinču, popularnim pramčanim elektromotorima, elektromultiplikatorima ili vinču za sidra, riječ je o suvremenom pomagalu koje udovoljava svim napucima europske strategije za prilagodbu klimatskim promjenama s preporukom za energetsku tranziciju u sektorima ribolova i akvakulture te ekološkim normama u EU.

Članak 9. Udica za lov velike ribe udičarskim alatima za veliku ribu mora biti kružna i ne smije biti od nehrđajućeg materijala.

– Još jedan detalj koji govori o neupućenosti autora. Kružne, odnosno ‘Circle hooks’ udice su namijenjen samoubadanju ili samokačenju i takve su idealne za freelinere odnosno plutajuće parangale. Fama oko toga da se takve udice u ustima ribe kače isključivo za vanjski dio vilice su uistinu fame jer se i te udice, baš kao i sve ostale mogu zakačiti bilo gdje, od usne do želuca. Vjerojatno se mislilo na ovakav oblik udice. U big game fishingu se štapovi sa savinutim donjim dijelom blanka, tzv. curved unibutts smatraju standardnim dijelom opreme za ovakav lov iz više razloga. Jedan od najočitijih je taj što se u takvom lovu često koriste veliki multiplikatori koje je praktički nemoguće držati u rukama tijekom borbe s velikom ribom, a zbog čega se štapovi i oslanjaju u za to prikladne nosače u oplati broda, na borbenim stupovima ili na borbenim sjedalicama. U stand-up pristupu se koriste štapovi s ravnim krajem kod kojih se kraj s križnim utorom oslanja u utor na borbenom pojasu, no tada su i multiplikatori manji jer je u pitanju potpuno drugačiji pristup, odnosno tehnika lova. Voljeli bismo vidjeti autore Prijedloga pravilnika da prihvate svojim rukama ovaj pribor na par sekundi. I ovdje je očito da pisac ‘Pravilnika’ nikada nije bio ni blizu situaciji u kojoj se na udici nalazi riba teža od 100 kilograma. Ovaj članak također trebalo izbaciti iz Prijedloga pravilnika.

Članak 10. Ribe ulovljene u sportskom i rekreacijskom ribolovu koje se zadržavaju, a moraju se označiti odsijecanjem donjeg dijela repne peraje su….

– Ovaj je članak posebno diskriminirajući jer u startu proglašava sve sportske ribolovce potencijalnim krivolovcima. Ako Država želi stati na kraj krivolovu i nezakonitom trgovanju ribom tada to treba uraditi na drugi način, konstantnim kontrolama restorana i trgovina koje otkupljuju ribu ulovljenu od strane sportskih ribolovaca koji se bave ilegalnom prodajom i sankcioniranjem takvih nezakonitih radnji. Prisiljavanjem sportskih ribolovaca da sakate svoj ulov vrijeđaju sve poštene ljude. Nakon što ulovim ribu, ja je želim donijeti kući cijelu, u komadu, i da se pohvalim prijateljima i ukućanima, i da je na kraju krajeva na tanjuru dobijem cijelu, a ne osakaćenu. Postoje i pljačkaši banaka pa se zato banke ne zatvaraju niti se svim ljudima brani da ulaze u banke. Izjednačavanje poštenih sportskih ribolovaca koji se drže zakona i svoj ulov koriste isključivo za konzumaciju bez ikakve namjere bilo kakvog trgovanja s ribolovcima koji svoj ulov prodaju je diskriminirajuća mjera i samo pokazuje neučinkovitost državnog aparata koji ili ne može, ili ne želi taj problem riješiti na pravi način.

Članak 14. Dnevnu evidenciju o ulovu u sportskom i rekreacijskom ribolovu obvezni su voditi elektronički putem mobilne/web aplikacije mRecFish

– Ova evidencija predviđa podnošenje izvještaja o gotovo svakoj ulovljenoj ribi. U prosječnom ribolovu kančenicom u toplijem dijelu godine u trajanju od tri do pet sati, udičarskim se priborom može uloviti i preko 300 riba od kojih se većina uglavnom vrati u more. Ideja da se svaka od tih riba evidentira i pametnim telefonima šalje u neke baze podataka je suluda i ribolov iz gušta pretvara u podlogu za nekakvu kvaziznanstvenu studiju od koje ribolovac nema ništa osim besmislenog truda. U sportsko-ribolovnim natjecanjima je elektroničko evidentiranje ulova za sada primjenjivo samo u obalnom ribolovu i to po lijepom vremenu dok je po kiši to posebna tlaka. Naravno, to ne radi samo jedna osoba. Ta je ideja definitivno neprihvatljiva i potrebno ju je bez rasprave odbaciti. Opravdana je jedino u slučaju slučajnih ulova strogo zaštićenih i ugroženih vrsta kao i u lovu velike plave ribe nad kojom se vrši monitoring – stoji među ostalim, u iscrpnoj analizi koju je proveo Boris Bulić.

Njegovu je peticiju do sada potpisalo više od 4000 ribolovaca, a sa svojim sugestijama javila su se poznata imena iz svijeta ribolova kao što su Masimo Višković, zatim Sportsko ribolovno društvo Luc Novalja, Mladen Peroš, predsjednik ŠRK Zaton, Vladimir Šimac, Neno Umiljenović iz splitskog Poljuda, Zlatko Goltnik iz splitske Zente, Kvarner Fishing, Alen Soldo s Odjela za studije mora Sveučilišta u Splitu, KSR Medulin, predsjednik PŠRK Arbun – Crikvenica Dušan Rebernik i brojni drugi ribolovci kao i vlasnici i djelatnici većine prodavaonica ribolovne opreme.

Svi su oni suglasni: ovakav Pravilnik treba odbaciti i usuglasiti ga s mišljenjem struke.

Morate Pročitati

spot_imgspot_img