HomeEU I SVIJETRaskol Zapada, koji bi mogao slomiti Zelenskog: 'Iz Londona su gnjevno pisali...

Raskol Zapada, koji bi mogao slomiti Zelenskog: ‘Iz Londona su gnjevno pisali Bidenu, ali on je neumoljiv’

FOTO: AFP

Suvereno.hr

 

Kako javljaju svjetski mediji, Zelenski traži od Zapada odobrenje da njihovim dalekometnim oružjem napadne Rusiju. Biden i Scholz strahuju od eskalacije!

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski pojačao je svoje apele saveznicima da ukinu sva ograničenja na korištenje zapadnog oružja protiv ciljeva na ruskom teritoriju nakon što je Moskva pokrenula najveći napad raketama i dronovima na Ukrajinu od veljače 2022. godine.

Uvjeravanje Washingtona i drugih zapadnih prijestolnica da Ukrajini dopuste napadati zračne baze i druge vojne objekte duboko unutar Rusije postalo je glavni diplomatski zadatak državne vrhuške u Kijevu. “SAD, Ujedinjeno Kraljevstvo, Francuska i drugi partneri imaju moć pomoći nam u zaustavljanju terora”, rekao je Zelenski.

Međutim, ovo je pitanje podijelilo ukrajinske saveznike. Ujedinjeno Kraljevstvo i Francuska iskazali su spremnost dopustiti Zelenskom napade na vojne ciljeve duboko unutar ruskog teritorija, dok su SAD i Njemačka protiv toga.

Berlin tvrdoglav po pitanju Taurusa

Ukrajini su isporučeni projektili s dometom do 300 kilometara uz uvjet da se ne smiju koristiti za napade na ciljeve u Rusiji. Kijev želi njemački Taurus, koja ima domet od 500 km, dvostruko veći od npr. Storm Shadowa, i jaču bojevu glavu.

Međutim, Berlin ga, barem zasad, ne želi isporučiti. Ukrajina također želi iskoristiti nedavno pristigle borbene avione F-16 za bombardiranje ciljeva u Rusiji.

Zelenski je rekao da Ukrajina mora biti u stanju izvoditi napade duboko preko granice kako bi se branila od ruskih napada, spriječila transport ruske vojske i suprotstavila se njihovom pritisku na ključne bojišnice.

Zabrinutost zbog eskalacije sukoba

Ukrajinske oružane snage su imale neke značajne uspjehe u napadima na ruske aerodrome, skladišta oružja, skladišta goriva i komplekse protuzračne obrane koristeći vlastite bespilotne letjelice s dometom do 1000 kilometara. No, zapadne rakete su brže, preciznije, teže za presretanje i mogu nositi puno veći teret nego dronovi.

Zašto saveznici Ukrajine dvoje oko dozvole za napad? Ukratko, zbog toga što su vlada Joea Bidena i njemački kancelar Olaf Scholz zabrinuti oko eskalacije ako zapadno oružje pogodi samu Rusiju.

“Naravno, brinemo o eskalaciji. Samo zato što Rusija nije reagirala na nešto ne znači da ne može ili neće u budućnosti”, rekla je zamjenica glasnogovornice Pentagona Sabrina Singh ranije ovog mjeseca.

Potreban je konsenzus među saveznicima

London već mjesecima lobira kod Washingtona da Ukrajina može koristiti britanske Storm Shadow rakete na ciljeve unutar Rusije. Dobro upućeni izvori rekli su za Financial Times da je britanska vlada ovog ljeta poslala zahtjev i Washingtonu i Parizu u tom smislu.

Bidenova vlada je zanijekala da uskraćuje dozvolu. “Ideja o vetu je previše snažna,” rekao je jedan izvor upućen u situaciju. Međutim, Downing Street priznaje da je potreban konsenzus među zapadnim saveznicima o tako osjetljivom pitanju te da bi trebali djelovati zajednički.

Drugi problem koji imaju saveznici jest taj da Storm Shadow zahtijeva pristup američkim obavještajnim podacima, nadzoru i izviđanju u područjima gdje Rusija ometa GPS signale, rekao je izvor upućen u situaciju.

Bezrezervna pomoć Britanije i Francuske

Francuski predsjednik Emmanuel Macron u svibnju je dao podršku ukrajinskim napadima na ruski teritorij koristeći francuske rakete. “Trebali bismo dopustiti [Ukrajincima] da neutraliziraju vojne lokacije s kojih se napada Ukrajina”, rekao je. Dodao je da im ne bi trebalo dopustiti da gađaju druge ciljeve ili civilne objekte.

Hoće li Kijevu biti dopušteno koristiti dalekometne rakete u Rusiji? Vrlo moguće. Britanija i Francuska su u prijašnjim instancama bezrezervno pomagale Ukrajini kada je SAD još bio neodlučan.

One su prve obećale zapadne tenkove Ukrajini. I isporučile su krstareće rakete prošle godine kada je Washington još odbijao poslati ATACMS. Britanija je jednostrano dopustila Kijevu da koristi Storm Shadow za ciljanje ruskih brodova i pomorskih objekata oko Krima dok je SAD još imao sumnje oko ukrajinskih napada na spomenuti poluotok.

Potencijalna promjena stavova Washingtona

Grant Shapps, koji je bio ministar obrane do srpnja, navodno je snažno lobirao da Kijev može koristiti tu tehnologiju. “Sjedinjene Države nisu ni odobrile ni zabranile uporabu u toj prilici”, rekao je jedan izvor iz Whitehalla.

Američka politika također ima tendenciju evoluirati — doduše, s vremenskim odmakom. Popustili su na pitanju tenkova, a nedavno i na dalekometnim projektilima ATACMS. Potonji su korišteni ranije ove godine za napade na Krim. Berlin je možda popustio po pitanju tenkova, ali se drži čvrsto po pitanju Taurusa.

Washington je posljednjih mjeseci promijenio stav o napadima na ciljeve u Rusiji blizu ukrajinske granice. Kad su ruske snage pokrenule ofenzivu na ukrajinsku regiju Harkiv, Ukrajina se žalila da joj nije dopušteno koristiti zapadnu opremu za napade na ruske vojne formacije, zapovjedne centre ili logistiku odmah s druge strane granice.

Korištenje opreme prema dogovorenim uvjetima

SAD je prilagodio svoju politiku, rekavši da Ukrajina može gađati ciljeve blizu granice koji se koriste za podršku ruskoj ofenzivi. Ukrajina je koristila američke Himarse, koji imaju domet od oko 80 kilometara, i zapadnu oklopnu tehniku u nedavnom upadu u Kursk.

Također je koristila njemačka, američka i britanska borbena vozila. I Berlin i Washington su rekli da je korištenje zapadne opreme u skladu s dogovorenim uvjetima, piše Financial Times.

Morate Pročitati

spot_imgspot_img