Nakon održane svečane sjednice Skupštine Osječko-baranjske županije održane u utorak, premijer Andrej Plenković dao je izjave novinarima.Premijer je ustvrdio kako je nositi jugoslavensku zastavu na paradi ponosa bizarno i u suprotnosti s logikom. ”Mi štitimo sve manjine, pa i seksualne, nemamo problema s paradama tog tipa. Baš da se vijori takva zastava, da ispod nje šeću zastupnici SDP-a i Možemo. To je bizarno, pomalo i u suprotnosti s logikom. U bivšoj državi ovakve parade ne bi bilo da se čekalo još milijun godina. Sloboda da, korištenje simbola koji se identificiraju s velikosrpskom agresijom na Hrvatsku, to je nespojivo”, kazao je Plenković.
Na novinarsko pitanje o tome koji je njegov stav o petokraci, premijer je odgovorio da bi to pitanje trebalo ostaviti povjesničarima. “Kad se jedna manifestacija koja je krenula kao izraz solidarnosti pretvori u vrstu aktivizma, koji je sada institucionaliziran, onda je to nešto drugo, to je politički skup koji očito ide korak dalje fasciniran valjda ikonografijom Jugoslavije. Što se tiče HDZ-a, to ne dolazi u obzir”, bio je rezolutan premijer.
.
Ova slika, dobila je zanimljiv naslov: „Gej Slaveni“, aludirajući na jugoslavensku himnu.
Osuditi sve totalitarne zločine
Plenković se osvrnuo i na ostavku ravnatelja Javne ustanove spomen-područja Jasenovac Ive Pejakovića, naglasivši kako se on očito osjetio odgovornim zbog grešaka na stranici. “ Što se tiče našeg odnosa prema Jasenovcu i žrtvama ustaškog režima, on je jasan. Ako smo negdje bili kristalno jasni, bilo smo oko toga. Ali moramo osuditi zločine svih totalitarnih režima”, poručio je.
Nakon proslave „dana mladosti“ u Kumrovcu ove godine, gdje se vijorilo na stotine zastava jugoslavenske diktatorske i zločinačke Jugoslavije, a ikonografija propale države nadopunjena je crvenim „zvezdama“ na kapama desetak tisuća partizanskih jugonostalgičara, jasno je da se ovdje radi o veličanju jednog propalog režima koji se 1991. pretvorio u krvavu agresiju na Hrvatsku, samo zato što smo željeli svoju samostalnu državu. Ovdje se bez sumnje radi o veličanju Tita, koji je po mnogim relevantnim povijesnim istraživanjima kreator i po zapovijedanoj odgovornosti izvršitelj genocida nad Hrvatskim narodom nakon 08. svibnja 1945., a Titov teror se nastavio sve do 1991. godine kada se pretvorio u brutalnu agresiju zbog ideje o prirodnom pravu na hrvatsku državnu samostalnost.
U Hrvatskoj ne postoji sličan primjer eksplicitnog veličanja NDH i Pavelića, pa je iz tog povijesnog rakursa potrebno učiniti distinkciju između ta dva totalitarna režima, jer nije moguće istim aršinom mjeriti sporadično isticanje braniteljskog pozdrava „Za dom spremni“ i eksplicitno veličanje zločinca Tita. Jedni su branili Hrvatsku, a drugi su je gušili u krvi! Osim toga, evidentni zločini režima NDH, države koja je bila pod Hitlerovim protektoratom, a zločini su se dogodili u oluji Drugog svjetskog rata, odnosno građanskog rata na području bivše Jugoslavije, ne mogu se nikako usporediti i isto tretirati s Titovim zločinima nad hrvatskim narodom u mirnodopskom razdoblju nakon završetka rata.
Poznato Plenkovićevo „Vijeće za suočavanje s posljedicama vladavine nedemokratskih režima“, od 02.03.2017. , pod predsjedanjem akademika Zvonka Kusića uz brojne povjesničare i poznate javne osobe, kao što vidimo nije donijelo željene rezultate i ostalo je samo mlaka kamilica na deklarativnoj razini. Potrebno je učiniti korak više donošenjem zakonskih akata o zabrani veličanja totalitarnih režima i povijesnih diktatora. Mislim da bi hrvatski narod pozdravio donošenje zakona „Lex Tito“ i „Lex Pavelić“ i tek tada bi Hrvatska postala moderna suverenistička srednjoeuropska država, lustrirana od opakog i štetnog nasljeđa prošlosti. Onaj tko se odluči na zakonski način obračunati s totalitarnim režimima i diktatorima kao simbolima zločina i nesloboda, biti će zlatnim slovima upisan u povijest Hrvatske. Naravno, svaka zabrana sa sobom nosi stanovite političke rizike, ali samo hrabri ljudi pristaju na rizik zbog dobrobiti Hrvatske.
Komentar: Kazimir Mikašek-Kazo