HomeEU I SVIJETKremlj eskalira sukob: Hoće li ovo zaustaviti pregovore s Ukrajinom?

Kremlj eskalira sukob: Hoće li ovo zaustaviti pregovore s Ukrajinom?

izvor: vecernji.hr

 

Ruske vlasti dodatno eskaliraju retoriku optužujući ukrajinske snage za napade na nuklearne elektrane i ratne zločine nad civilima.

Ruski dužnosnici pojačavaju tvrdnje o ukrajinskim napadima na ruski teritorij kako bi opravdali nastavak sukoba i odbacivanje mirovnih pregovora, stoji u najnovijem izvješću Instituta za proučavanje rata (ISW) od 21. ožujka 2025. Prema analizi ISW-a, Kremlj koristi navodne ukrajinske napade kao alat za diskreditaciju Kijeva. Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov iskoristio je ukrajinsko poricanje umiješanosti u požar na plinskoj stanici Sudža kako bi podvukao navodnu nepouzdanost ukrajinskih vlasti, dok je glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova Marija Zaharova optužila Ukrajinu za kršenje dogovora o nenapadanju energetske infrastrukture, uz tvrdnju da iza tih poteza stoje Sjedinjene Američke Države.

ISW ističe da ovakve optužbe oživljavaju dugogodišnji ruski narativ prema kojem je Ukrajina agresor pod kontrolom Zapada. Ruske vlasti dodatno eskaliraju retoriku optužujući ukrajinske snage za napade na nuklearne elektrane i ratne zločine nad civilima. Istražni odbor Rusije objavio je izvješće o navodnim ukrajinskim napadima na nuklearnu elektranu Kursk i civile u toj regiji, što ISW vidi kao dio strategije za slabljenje međunarodne podrške Ukrajini.

“Rusija ovim optužbama preusmjerava fokus s vlastitih djela”, navodi ISW, podsjećajući da su ruske snage počinile brojne ratne zločine u Ukrajini te militarizirale okupiranu nuklearnu elektranu Zaporižja, ugrozivši njezinu sigurnost. Institut podsjeća na incident od 14. veljače, kada je ruski dron Šahed oštetio zaštitnu strukturu reaktora u Černobilu, što je dodatno produbilo zabrinutost oko ruskog pristupa nuklearnoj sigurnosti.

Prema ISW-u, najnovije tvrdnje Kremlja dolaze u vrijeme pregovora između Ukrajine i SAD-a o energetskoj infrastrukturi, uključujući situaciju s okupiranom elektranom Zaporižja. Rusija bi mogla iskoristiti ove narative kako bi ometala pregovore ili opravdala daljnju eskalaciju sukoba. Institut smatra da Moskva ovim pristupom nastoji zadržati kontrolu nad percepcijom rata među ruskim građanima i istovremeno podrivati globalnu podršku Ukrajini.

U sklopu tih napora, ruski predsjednik Vladimir Putin dodatno pojačava pritisak na Ukrajince u Rusiji i na okupiranim područjima. Prema obavještajnim podacima britanskog ministarstva obrane od subote, Putin je u četvrtak potpisao dekret kojim se ukrajinski građani na ratom pogođenim teritorijima obvezuju da do 10. rujna “riješe svoj pravni status” prihvaćanjem ruskog državljanstva ili napuštanjem područja.

Britanski obavještajci ističu da je cilj ove uredbe primorati Ukrajince koji odbiju ruske putovnice da napuste okupirane teritorije, čime Kremlj nastavlja politiku “rusifikacije” i iskorjenjivanja ukrajinske kulture, identiteta i državnosti. Rusija smatra svojim Krim, koji je nezakonito pripojila prije više od deset godina, te djelomično okupirane regije Luhansk, Donjeck, Zaporižje i Herson, navodi se u izvješću. Ova strategija, zajedno s optužbama protiv Ukrajine, dio je šireg plana za učvršćivanje kontrole nad okupiranim područjima i slabljenje međunarodnog položaja Kijeva.

Morate Pročitati

spot_imgspot_img