Objavio:KMK
Hrvatski sabor u ponedjeljak počinje svoj zadnji radni tjedan u aktualnom, 10. sazivu, uoči raspuštanja u četvrtak, 14. ožujka.
Nakon toga na potezu će biti predsjednik Republike koji će odrediti točan datum parlamentarnih izbora koji mora biti u ruku ne kraćem od 30 dana, niti duljem od 60 od dana raspuštanja Sabora.
To znači da će se izbori održati koncem travnja ili u svibnju.
Prije raspuštanja Sabora, zastupnici će odraditi 12 točaka
Prije nego se Hrvatski sabor raspusti, zastupnici u tri dana trebaju raspraviti 12 točaka, šest u ponedjeljak, četiri u utorak i dvije u srijedu, a četvrtak je rezerviran samo za glasovanje.
U ponedjeljak su na dnevnom redu izmjene Zakona o plaći i drugim materijalnim pravima pravosudnih dužnosnika kojima se povećava osnovica za izračun njihove plaće za dodatnih 11,5 posto.
Korigirat će se i koeficijenti za izračun plaća pravosudnih dužnosnika županijske razine s obzirom da je razlika u koeficijentima između općinske i županijske razine značajno umanjena prethodnim povećanjem koeficijenta za dužnosnike u prvostupanjskim tijelima.
Pravosudni će dužnosnici dobiti i pravo na naknadu troškova prijevoza na posao i s posla, godišnju nagradu za Uskrs i Božić, dar za dijete do 15 godina, regres za godišnji odmor te pravo na sistematski pregled.
Istoga dana Sabor će raspraviti i izmjene Zakona o sudovima slijedom kojih bi se javno, na posebnoj internetskoj stranici, objavljivale sve sudske odluke u kojima se postupak dovršava.
Svoje će mišljenje reći i o konačnom tekstu zakona o lobiranju kojim bi se prvi puta u Hrvatskoj uredila aktivnost lobiranja.
Izmjene Zakona o zdravstvenoj zaštiti, kojima se reguliraju ugovori o specijalističkom usavršavanju između specijalizanata i bolnica, tema je kojom će se Sabor baviti u utorak.
Istoga dana, raspravit će i prijedlog Kluba Mosta da osnuje istražno povjerenstvo koje bi propitivalo potencijalnu korumpiranost medija javnim novcem.
U srijedu će Sabor raspraviti prijedlog svog Odbora za znanost i obrazovanje da se 2025. proglasi „Godinom obilježavanja 1100. obljetnice hrvatskoga kraljevstva“ te prijedlog klubova vladajuće većine o svom raspuštanju. Da bi se to dogodilo, za taj prijedlog mora biti 76 zastupnika, a što većina ima.
O svim tim točkama zastupnici će glasovati u četvrtak i time zaključiti aktualni saziv Hrvatskog sabora, konstituiran u srpnju 2020., u svojoj zgradi na Trgu svetog Marka.