Hrvatska zajednica udruga roditelja poginulih branitelja Domovinskog rata, predstavnici Udruga iz cijele Hrvatske, od 11. do 13. rujna 2024. godine, borave u Našicama u hotelu „Park”, a u sklopu provedbe programa Susreti roditelja uz rekreativno – stvaralačke i natjecateljske aktivnosti. Također se u sklopu programa održavaju radionice psiho – socijalne podrške roditeljima i druženje uz aktivnosti primjerene životnoj dobi članova Udruge (pikado, šah, kartanje, boćanje…).
Danas, 12. rujna 2024. godine članovi su odali počast poginulim hrvatskim braniteljima na Spomen – obilježju „Uskrsla Hrvatska”. U ime gradske uprave, srdačnu dobrodošlicu u Našice izrazila je pročelnica Upravnog odjela za lokalnu samoupravu i društvene djelatnosti Manuela Pintarić. Uz predstavnicu Grada Našica, svijeću je položila i Martina Sertić Zekušić kao izaslanica Ureda za branitelje Osječko – baranjske županije dok je molitvu predvodio fra Vinko Brković.
Udruge su bile jedino mjesto gdje su roditelji mogli dobiti informacije i podršku
Domaćin susreta u Našicama je lokalna Udruga roditelja poginulih branitelja Domovinskog rata Našice – Đurđenovac. Njen predsjednik, Stjepan Šprem, istaknuo je važnost ovog okupljanja kao prilike da roditelji odaju počast svojoj djeci koja su položila živote za Hrvatsku.
Lucija Kober, predsjednica Hrvatske zajednice udruga roditelja poginulih branitelja Domovinskog rata, osvrnula se na dugogodišnje djelovanje udruge, istaknuvši njezinu ključnu ulogu u okupljanju roditelja poginulih branitelja, kao i na izazove s kojima su se suočavali kroz godine. Posebno je naglasila važnost očuvanja sjećanja na poginule branitelje i digniteta Domovinskog rata te pružanja podrške roditeljima.
„Naša udruga djeluje diljem Hrvatske, od Vukovara do Dubrovnika, kao krovna organizacija koja okuplja roditelje poginulih branitelja. Osnovani smo prije 31 godinu, tijekom rata, a imali smo oko 8 i pol tisuća članova. Danas broj članova pada jer roditelji polako odlaze, i sada nas je ostalo oko 1500. Naša generacija je već zakoračila u deveto desetljeće. Isprva je bilo mnogo problema, posebno jer nije bilo Ministarstva branitelja ni centara za psihosocijalnu pomoć. Udruge su bile jedino mjesto gdje su roditelji mogli dobiti informacije i podršku. Prvi zadatak bio je stambeno zbrinjavanje prognanika, a kasnije se sve sređivalo s vremenom. Naš osnovni cilj je bio i ostao očuvanje sjećanja na našu poginulu djecu i dostojanstvo Domovinskog rata. Vlada i Ministarstvo su kasnije riješili mnoge probleme, osiguravajući našim članovima koliko – toliko pristojnu starost.” – zaključila je predsjednica Kober.
Važnost trajnog očuvanja sjećanja na žrtve branitelja
Marija Kovač, predsjednica Udruge roditelja poginulih branitelja Primorsko – goranske županije emotivno se prisjetila svog sina i istaknula značaj prisjećanja na poginule branitelje. Istaknula je važnost trajnog očuvanja sjećanja na njihove žrtve, osobito za one iz njezine županije, koja nije bila izravno pogođena ratom, ali je dala veliki doprinos u obrani Hrvatske.
„Moj sin je poginuo 1995. godine u Petrinji, bio je pripadnik Druge gardijske brigade Gromova. Dolazim iz Primorsko – goranske županije koja nije bila izravno zahvaćena ratom kao neki drugi dijelovi Hrvatske, ali mnogi naši branitelji borili su se na prvoj crti, u Lici i diljem zemlje. Nažalost, iz naše županije poginulo je više od 200 branitelja. Naš je cilj da se njihova žrtva nikad ne zaboravi, i dok god budemo mogli, obilazit ćemo spomenike i ratišta. Naši sinovi su htjeli slobodnu Hrvatsku, i tu su slobodu ostvarili.” – izjavila je predsjednica Kovač.